Statistikaameti andmeil kestavad eestlaste abielud keskmiselt 12 aastat. Just täpselt nii kaua ja rohkemgi veel võiks vastu pidada ka meie esimene päris oma köök. Seetõttu tundub igati paslik suhtuda köögi valimisse sama ettevaatlikult kui abikaasa valimisse. Tugitooli saab veel iga kahe aasta tagant välja vahetada, aga köök peaks olema ikka selline, mida naljalt välja ei vaheta. Niisiis jutustan ma teile nüüd sellest, kuidas me leidsime endale selle õige...köögi.

Köök on iga kodu puhul üks esimesi asju, millele mõelda, sest selle kätte saamine võtab omajagu aega. Alguses plaanisime me ka köögi ise valmis meisterdada, aga saime kiirelt aru, et see oleks kõige muu kõrval ikkagi liiga suur töö. Niisiis otsustasime, et laseme mõnel ettevõttel endale eritellimusköögi valmistada. Põhjuseid eritellimusel valminud köögi eelistamiseks oli mitmeid. Esiteks see, et mul oli väga kindel visioon, millise välimusega kööki ma meile tahan. Teiseks see, et mul oli väga kindel visioon, millise välimusega kööki ma meile tahan ja kolmandaks rääkis Peep midagi ka sellest, et köögi kvaliteet peab olema hea, kapid tugevad jne, aga kas ma ikka mainisin juba, et mul oli kindel visioon, milline meie köök välja nägema peab? Okei, nali naljaks. Muidugi oli ka minu jaoks oluline, et köögimööbel ei oleks nii-öelda papist ja me ei peaks seda juba kolme aasta pärast välja vahetama.

Kust aga alustada köögi otsinguid? Meil käis see õige firma leidmine väga lihtsalt, sest minu õe pere oli endale just enne meid Baltestist köögimööbli tellinud ja väga rahule jäänud. Lisaks sümpatiseeris meile (mulgile ja wannabe mulgile) muidugi see, et tegemist on kodukandi pereettevõttega ehk siis kes veel ei teanud, siis Baltest sai 16 aastat tagasi alguse just Viljandist. Tänasel päeval ei ole vist enam kedagi, kes neid ei teaks, nii et selline tore edulugu siit meie Viljandist. Niisiis pöördusime ka meie esmalt just nende poole. Etteruttavalt võin öelda, et õigesti tegime, sest siiani oleme kõigega 100% rahule jäänud ja võrreldes konkurentidega annab Baltest oma mööblile ka kõige pikema garantii.

Kui ma pärast kodukaotust nuuksudes Baltesti helistasin, lohutas mind meie köögi disainer Terje, et ärgu ma üldse raha pärast muretsegu ja küll ühel päeval saame me lõpuks ka mõnes teises kohas oma unistuste köögi ellu viia. Õnneks ei olnud meistrimehed veel meie köögiehitusega alustanud ja nii saimegi raha kiirelt tagasi. Terje ajas ise kõik korda, nii et kogu selles kodukaotuse segaduses ei pidanud ma kordagi uuesti Baltesti helistama või neile midagi meelde tuletama ja ma olen selle eest neile lõpmata tänulik. Niisiis helistasime pärast uue kodu ostu uuesti esimese asjana Baltesti, et ehk võtavad nad meid vaatamata eelmise kodu segadusele veel jutule. Õnneks olid nad kohe jälle nõus ja tee unistuste köögini sai jätkuda.  

Minu jaoks on köök olnud juba lapsest saati selline mõnusa atmosfääriga tuba, kus mõne lähedasega teed juua ja keedukartulite podina taustal maailma asju arutada. Köökides lihtsalt on midagi, mis muudab olemise palju õdusamaks. Nii oligi minu unistuseks juba pikka aega see, et meie köök oleks justkui teine elutuba. Koht, kus on avarust ja valgust ning hubasust. Mitte lihtsalt üks kitsuke kappidest koosnev tuba.

Seetõttu otsustasime kohe, et ülemisi köögikappe me endale ei soovi. Selle asemel paneme seinale ühe pika pika riiuli, kuhu asetada vaheldumisi potililled, kuivainete purgid ja veinipokaalid. Isegi paar raamatut võiks ideaalis meie pikale riiulile ära mahtuda.

Muidugi on tuttavad mind juba mitu korda manitsenud, et ülemiste kappideta köök on tohutult ebapraktiline. Me ise aga ruumipuuduse pärast ei muretse. Meie köök on võrreldes klassikaliste panelkade köökidega ikkagi suur ja me oleme Peebuga mõlemad suhtumisega, et mida vähem asju meil kodus on, seda parem. Nii on meil praegugi vaid viis taldrikut, kaussi ja tassi, mitte kümme erinevat teeserviisi, mis kapinurgas tolmu koguksid. Minu õde on meie kohapealt juba nii alla andnud, et võtab meile külla tulles igaks juhuks oma kuivained ja uhked köögividinad kaasa, sest ta teab, et 95% tõenäosusega ei leia ta meie kapist mitte midagi.

Aga tagasi köögimööbli juurde! Instagramis ringi kolades avastasin ma, et Loora (@loorahome) kodus on täpselt sellises stiilis köögimööbel nagu ma ka meile sooviks. Viisaka inimesena ei hakanud ma teda ilma luba küsimata kopeerima ja uurisin Looralt, kas ma võin tema köögi pildid ka meie köögi eeskujuks võtta. Loora jaoks oli see igati okei ja ta ütles, et me võime kasvõi täpselt samasuguse köögi teha.

Siit aga juba ka esimene väike nipp kõigile köögiplaneerijatele. Näidake julgelt disainerile sotsiaalmeediast leitud pilte, mis sarnaneksid võimalikult palju teie unistuste köögile. Seda ei pea üldse kartma, et teil tuleb siis täpselt samasugune köök nagu sõbrannal või naabrinaisel. Uskuge mind, kui te näete, kui paljude erinevate materjalide, segistite ja nupukeste vahel te valida saate, siis muutub köök nagunii palju rohkem teie nägu. Samuti ei pea kartma seda, et te ei oska disainerile piisavalt head pilti näiteks tuua või oma mõtteid lahti selgitada. Meie disainer oskas küll justkui meie mõtteid lugeda ja tegi meile kõik nii ilusti selgeks - mis loogikaga üldse kapid ja tehnika olema peaks ning salongi näidiste pealt nägime ära ka erinevad sahtlisuurused, materjalide eripärad jne. Nii sai meil pilt kohe palju selgemaks ja jäi ära see internetist tellitavate köökide “põrsas kotis” efekt.

Okei, üleliia selgeks see pilt ka kohe ei lähe. Kuna eritellimusel valminud köögil saab nullist alates kõik ise otsustada, läksin mina sellest suurest valikuvabadusest hoopis suurde segadusse. Ma olen maailma kõige halvem otsustaja ja õnneks tunnetas ka disainer selle ära, nii et paljud asjad, mis mind ennast ei huvitanud (ala milline matt läheb sahtli põhja) otsustas ta ise ära ja mina ainult noogutasin rõõmuga kaasa. See annab ikka nii palju juurde, kui sul on kõrval professionaal, kes tegeleb köökidega iga päev ja oskab tähelepanu pöörata asjadele, mille peale ise ei oskaks tullagi. Näiteks, kas ma tahaksin ruumi kokkuhoiu mõttes valamu alla prügikastide kohale ka väikest riiulit, kus hoiustada prügikotte. Kas minu jaoks on oluline see, et nurgakapis oleks karussell või see, et seal oleks võimalikult palju ruumi? Niimoodi arutades saime me ülemistest kappidest loobudes vähemalt alumistest kappidest maksimumi võtta.

Minu lemmik hetk oli aga see, kui disainer uuris meilt ega meil juhuslikult kassi ei ole. Tuleb välja, et mõnel kliendil on probleeme olnud ise avanevate nõudepesumasinatega, sest kassid armastavad sinna sooja ukse peale magama minna. Seega meie kogemus Baltestis näitas, et eritellimus köögi puhul võetakse tõesti kõiki sinu pere eripärasid arvesse - kui vaja saab isegi kassi liivakasti köögimööbli sisse integreerida.

Muidugi on eritellimusköökide puhul kõige põletavamaks teemaks aga ikka see hind. Oleme meiegi Kroonikast lugenud, kuidas ühe staari köök maksis 15 000 ja teise 20 000 eurot. Seega oli ka meil väike hirm, et me peame unistuste köögi nimel oma neerud maha müüma. Õnneks saan siinkohal kõiki lohutada, et nii hull see asi ei ole. Muidugi on inimlik sattuda kõigist neist peenetest materjalidest ja süsteemidest vaimustusse ning avastada siis, et köögi maksumus tuleb üpris krõbe. Siis on igati okei disainerile tunnistada, et läksime natuke hoogu.

Ka meie ei pannud alguses endale rahalisi piire ja ehmatasime seetõttu esimese hinna peale ära. Andsime sellest disainerile teada ja ta aitas meil ilusti leida soodsamad alternatiivid, mis üldmuljet alla ei tõmbaks. Ehk siis piinlikust tundma ei pea, disainer ongi selleks olemas, et leida just sulle sobiv variant. Lisaks suutsime meie muidugi kõike ka sada korda ümber mõelda ehk siis veelkord suured tänud disainer Terjele, kellel olid raudsed närvid ning kes oli meie jaoks alati olemas.

Kui veel hinnast rääkida, siis tihtipeale tehakse kööke võrreldes ka see viga, et masstoodanguna valminud köögi puhul vaadatakse ainult mööbli hinda ja ei võeta arvesse köögitehnikat, mis tuleb eraldi veel juurde osta. Eritellimusköögil on aga ka tehnika hinna sisse arvestatud, kui te just ise teisiti ei ole palunud. Ehk siis see hinnavahe ei tule tegelikult lõpuks nii ulmeline, kui esmapilgul tunduda võib. Eriti kui võtta arvesse ka seda, kui palju tuleks masstoodangu puhul erisoovides ja kvaliteedis järeleandmisi teha.


Niisiis olen ma meie köögi üle juba super elevil ja ma ei jõua ära oodata, millal ma saan teile juba meie valmis kööki näidata!