Kuidas te end tavaliselt tunnete, kui satute ühte seltskonda paarikesega, kes hakkab kõigi ees oma suhte varjatud tahke avama ehk vähimagi piinlikustundeta valjult tülitsema? Mina tunnen end sellistes situatsioonides alati tohutult ebamugavalt ja hoian vaikselt laua all pöialt, et paarikesel endal hakkaks ka kiiremas korras piinlik ja õhtu saaks vähem dramaatilisel noodil jätkuda. Olgem ausad - tülitsemine on kõike muud kui naljakas ja lõbus…või kas ikka on?

Põhjus, miks ma sellest rääkima hakkasin, on see, et mul õnnestus hiljaaegu pealt näha ühe abielupaari tülitsemist, mis tõestas mulle, et tülid saavad tõesti olla ka naljakad ja tekitada kõrvaltvaatajates piinlikustunde asemel sooja äratundmisrõõmu. See paar, kellest ma teile kohe lähemalt räägin, ei ole küll aga päris paar, vaid tegemist on sarja “Uus Algus” ekraanikangelastega. Kui tavaliselt on seriaali paaridega tihtipeale see jama, et nad mõjuvad kas liiga imalalt perfektsete või vastupidiselt ebaloomulikult saamatutena, siis “Uue Alguse” Mait ja Piret on küll üks ütlemata päris paar. Nende tülisid vaadates tekib väike mure, kas stsenarist Kait Kall on salaja meie kodus minu ja elukaaslase kraaklemisi pealt kuulamas käinud või minu põlvkonna eestlased tülitsevadki kõik ühtemoodi?

“Ma tahan lihtsalt, et kõik oleks hästi!”

“Ja mina tahan, et kõik oleks halvasti, jah?”

“Mhh, ma ei mõelnud ju nii!”

Öelge ausalt, tuleb veidi tuttav ette? Meie peres on igatahes just täpselt selline dialoog iga riiu ajal au sees. Enne kui ma oma tülitsemiste juttudega jätkan, aitan ma aga ree peale ka need, kes ei saa hetkel mitte midagi aru. Millest ma üldse räägin. Mis asi see “Uus Algus” on? Miks sellest korrapealt kõik räägivad? “Uus Algus” on Elisa uus originaalsari, mille peategelasteks on Tõnis Niinemetsa kehastatud Mait ja Maiken Piusi kehastatud Piret. Abielupaar, kelle peres kasvab teismeline tütar Mari ja kaheksa-aastane nutikas Paul. Kõrvalrollides teevad kaasa veel Aarne Soro, Indrek Taalmaa, Piret Kalda, Mattias Naan ja Ari Matti Mustonen. Iga osaga üha uskumatumaid pöördeid võttev lugu saab alguse päevast, mil mõlemad vanemad kaotavad oma töö ja peavad leidma kiirelt viisi, kuidas hakata uuesti raha teenima. Selleks, et laenud ja kommunaalid saaksid makstud ning toit lauale. Kuue osa vältel saame vaatajatena kaasa elada ühe pealtnäha tavalise pere elule, mis läheb halenaljakate juhtumiste tõttu aina keerulisemaks. Kuniks nii nagu ühes heas komöödias ikka, kõik jälle (peaaegu) paika loksub.

Kuna tegemist on komöödiasarjaga, mille stsenaristiks Kait Kall ja üheks peategelaseks Tõnis Niinemets, siis ei olnud mul juba enne vaatama hakkamist kahtlustki, et järgnevad neli ja pool tundi saan ma tublisti naerda. Neli ja pool tundi, sest seda seriaali on üpriski võimatu kinni panna enne, kui kõik osad järjest ära vaadatud. Mis osutus minu jaoks aga kõige suuremaks ja positiivsemaks üllatuseks, oli see, kui palju samastumist seriaal mulle pakkus. Kindlasti tunneb igaüks meist ennast veidi ära ka mõnes Õnne 13 tegelases või Kättemaksukontori detektiivis, aga nii suurt äratundmisrõõmu kui “Uus Algus” ei ole mulle veel ükski teine Eesti seriaal pakkuda suutnud. Kait Kall on tabanud naelapea pihta ühe klassikalise Eesti noore pere olemust ja põiminud nende loosse mängleva kergusega kohati ebareaalsena tunduvad takistused ning probleemide lahendused. Lõppkokkuvõttes on kogu see kompott aga nii ehedalt, loomulikult ja loogiliselt kokku pandud, et vaadates, kuidas Mait lubab oma abikaasal raha eest võõra mehega kohtingule minna, ei kõlagi see korrapealt üldse mitte nii lolli ideena, kui esmapilgul tunduda võis.

Arvatavasti teame me kõik omast käest, kuidas uued algused ei ole kerged ja situatsioonid, kuhu me muutuste keerises satume, on tihtipeale tõesti filmilikud. Mul endal meenus “Uus Algus” seriaali vaadates see, kuidas ma ei teadnud Viini kolides, et vanadel radiaatoritel tuleb talvisel aja ise kraanid lahti keerata. Nii ma siis külmetasin terve detsembri kuu kuniks julgesin korterikaaslaselt küsida, millal siis Austrias lõpuks see keskküte sisse pannakse? Vastusena sain teada, et juba septembrist on küte sees olnud ja korterikaaslane isegi omakeskis mõelnud, miks ma enda radiaatoreid lahti ei tee. Kuna ma olen aga Eestist pärit, eeldas ta automaatselt, et ju siis meil ongi kombeks niimoodi toas külma nautida. Seetõttu ei hakanud ta mulle midagi ka ütlema. Eks ole see külmetamise nautimine kultuuriline eripära nagu iga teine.  

Tulles nüüd aga kiirelt tagasi seriaali juurde, siis Niinemetsa ja Piusi näitlejateduo oli tõeliselt nauditav, nii et mina, kes ma tavaliselt isegi filmides kellegi tülitsemisi vaadata ei suuda, tundsin kogu seriaali vältel, kuidas Maidu ja Pireti siiralt humoorikaid vaidlusi võiks meile veelgi rohkem näidata. Kindlasti ei jää peategelaste varju ka kõrvaltegelased. Pisike Paul pakub oma vaimukustega vanematele korralikult konkurentsi ja pere juurde kolinud kummaline Guido toob oma veidrustega tahtmatult naeratuse näole. See, et seriaalis on rollid saanud ka Mattias Naan ja Ari Matti Mustonen, on muidugi tõeline kirss tordil.

“Heelia, liiga ilus jutt on, ütle nüüd ikka selle seriaali kohta midagi kehvasti ka. Muidu me ei usu, et sa oled eestlane, sest me leiame alati midagi, mille kallal viriseda!”

Hästi, ma siis toon välja ühe asja, mis mulle selle seriaali puhul ei meeldinud ka. Kui klassikaliselt ehitatakse lugusid üles niinimetatud ameerika mägede printsiibil ehk peategelase elu käib tõusude ja mõõnadega üles-alla, siis “Uue Alguse” tegijad ei suutnud oma peategelastele kohe kuidagi halastada ning nende elu olekski justkui üks lõputu allakäigu trepp. Kuniks siis viimases osas kõik ära lahendatakse.

Juba teise osa lõpus tundsin ma isiklikult, et seda “rahulikult hingamise” ruumi jääb sarjas veidi väheks ja korraks tahaks (ka loo loogilisuse mõttes,) et sellel Tõnis Niinemetsa kehastatud õnnetul Maidul läheks midagi nüüd lõpuks hästi ka. Need pealtnäha lootustandvad kohad, mis vaatajatele osade käigus ette söödetakse, olid minu hinnangul natuke liiga läbinähtavad ehk siis teadmine, et see pealtnäha hea asi on lihtsalt üks järjekordne lõks, tegi nende hetkeliste tõusude nautimise keeruliseks. Kuna tegemist on aga lõppkokkuvõttes ikkagi komöödia, mitte draamaga, siis üldmuljet see õnneks kuidagi ära ei rikkunud ja seriaali kurvameelseks ei muutnud. Lihtsalt lootusetu optimist minus oleks soovinud, et Maidu tegelaskujul oleks nendes rasketes päevades natukesegi rohkem õnne olnud.

Kellel tekkis nüüd seriaali vastu rohkem huvi, siis “Uus Algus” on üleval Elisa Huubis, mida saavad oma nutiseadmetes kasutada ka kõik need, kes ei ole Elisa kliendid. Esimene osa on kõigile huvilistele ka Youtube'is tasuta vaatamiseks üleval. Panen siia lingid ka:

Elisa Huubi tellimis link:  elisa.ee/huub

“Uus Algus” esimene tasuta osa Youtubes: https://www.youtube.com/watch?v=bs7Wl7z60Ok

PS! Sooduskood HEELIA1 annab Elisa Huubi sulle kaheks kuuks soodushinnaga 2,99 € (tavahind 4,99 €) Sooduskoodi saab kasutada 01.09-18.09.2022.